Till innehåll på sidan

Anmälan till våra prövningar i maj öppnar 13 april

Anmälan till våra prövningar i maj öppnar 13 april kl. 13.00. Prövningsplatserna brukar fyllas snabbt och det är först till kvarn som gäller.

Med anledning av coronaviruset Covid-19 erbjuder vi endast prövningar i några få ämnen och endast ett fåtal platser per ämne. Prövningarna kommer att utföras mellan 6 maj och 18 maj i våra lokaler. Nedan hittar du information om vilka ämnen vi erbjuder prövningar i.

Vilka ämnen erbjuder vi prövningar i maj 2021?

 • Biologi 2
 • Engelska 5
 • Engelska 6
 • Engelska 7
 • Fysik 2
 • Kemi 2
 • Matematik 2a
 • Matematik 3b, 3c
 • Matematik 4
 • Naturkunskap 2
 • Svenska 1 
 • Svenska 2
 • Svenska 3 
 • Svenska som andraspråk 1
 • Svenska som andraspråk 2
 • Svenska som andraspråk 3

Läs mer om dagar och tider för vårens prövningar på sidan Prövningstider och sista betalningsdag.

Anmälan

 • Anmälan öppnar tisdagen 13 april kl. 10.00.
 • Länk till anmälningssidan: Prövningar vår 2021 
 • Sista anmälningsdag är 20 april eller när platserna är fyllda
 • I anmälnings/betalningslänken, som du får mejlat till dig efter att du har anmält dig, finns information om sista betalningsdag
 • Det är först till kvarn som gäller

Vad är en prövning?

Om du vill höja eller saknar betyg i en viss kurs kan du göra en prövning hos någon av skolorna som anordnar vuxenutbildning. Det innebär att du på egen hand läser in en kurs enligt kursplan och tentar - i de flesta fall både skriftligt och muntligt. Du får ingen undervisning på skolan inför en prövning utan studerar själv hemma och kommer sedan till skolan för att skeiva prövningsprov på hela kursen. Beroende på ämne kan även andra delar ingå, ex. laborationer eller andra praktiska moment. 

OBS! Det är viktigt att du själv går in på prövningskurssidan för önskad prövning och läser noga om vilka förberedelser som krävs. Det finns annars en risk att du missar moment som ingår i prövningen eller att du inte hinner förbereda dig i tid.

Viktig information

 • Alla delar i prövningarna i maj sker på plats i våra lokaler
 • Vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer för att motverka smittspridning av coronaviruset covid-19 
Dela: