Information med anledning av coronavirusets spridning

Informationen på denna sida uppdateras regelbundet. Här har vi sammanställt råd från Folkhälsomyndigheten och Skolverket som riktar sig till skolorna med anledning av coronavirusets spridning.

På Skolverkets webbplats hittar du information och råd: Skolverket

Folkhälsomyndighetens riktlinjer och rekommendationer: Folkhalsomyndigheten

Stockholms stads riktlinjer och rekommendationer: Stockholms stad 

Inställt informationsmöte måndagen 16 mars

Onsdagen den 11 mars tog Folkhälsomyndigheten beslutet att allmänna sammankomster med mer än 500 personer stoppas tills vidare. Vi på Åsö vuxengymnasium följer Folkhälsomyndighetens riktlinjer och ställer in vårt informationsmöte den 16 mars som var riktat till elever som ska läsa komvuxkurser nu i mars. Du hittar en sammanfattning av den information som förmedlas på informationsmötet på vår sida Bra att veta inför kursstart. Folkhälsomyndighetens förslag gäller endast förbud mot publika evenemang med fler än 500 personer, och gäller alltså inte för större arbetsplatser, skolor eller privata sammankomster

Skärpt uppmärksamhet på förkylningssymptom

Folkhälsomyndigheten har nu höjt risknivån till den högsta – mycket hög risk för samhällsspridning i Sverige. Alla med symtom på luftvägsinfektion, även lindriga, uppmanas nu att avstå sociala kontakter som riskerar att sprida smitta. Det gäller både i arbetslivet och i privatlivet och kan bidra till att minska spridningens omfattning. Det menas att du som har någon form av förkylningssymptomså som hosta, snorig och rinnig näsa eller feber inte ska komma till skolan tills förkylningssymptomerna är helt borta. 

Kontakt på skolan

Vid oro och frågor kan du som elev på Åsö vuxengymnasium kontakta rektor/biträdande rektor för den skola det avser:

Sirpa Wahlberg Borgström: Rektor för Naturvetenskap, samhällsorienterande ämnen, matematik, media och IT

Stefan Magnusson: Biträdande rektor för Naturvetenskap och matematik

Tobias Fannkvist: Rektor för Yrkesutbildningarna inom Barn- och fritid och Vård- och omsorg och kompetensförsörjning

Hans Alm: Biträdande rektor för Vård och omsorg, Barn och Fritid, SVA, Data och media, Uppdragsutbildningar

Eva Griffith: Rektor för Svenska, SVA, SFI, SIFA, Engelska och Moderna språk

Karin Olsson Järvman: Biträdande rektor för Svenska, SVA, SFI, SIFA, Engelska och Moderna språk

 

Denna webbplats uppdateras direkt om vi får ny information.

Dela: