Ansökan öppen till vårens kurser, kurspaket och yrkesutbildningar

Nu är ansökan öppen till vårens kurser, kurspaket och yrkesutbildningar. För att söka till kursstart 6 januari behöver du söka senast söndagen den 10 november. Du söker som vanligt via din kommuns ansökningssida på webben. Läs mer om hur du ansöker på sidan Så ansöker du.

Du hittar alla våra kurser här på webben eller i vår digitala kurskatalog. Om du behöver hjälp med din ansökan eller om du har frågor om kursutbudet så kan du komma till vår sökstuga på onsdag den 23 oktober i sal C12 kl. 10.00-13.00. 

Aktuella sökstugor inför sista ansökningsdag 10 november

Onsdag 23 oktober
Plats: sal C12
Tid: 10:00-13:00

Tisdag 5 november
Plats: sal C12
Tid: 15:00-18:00

Fredag 8 november
Plats: sal C12
Tid: 10:00-13:00

Komvuxkurser

Gymnasiekurser

Grundläggande kurser

Basår

Naturvetenskapligt basår

Kurspaket

Digital marknadsföringsassistent

Ekonomiassistent

Startup utbildning

Yrkesutbildningar

Barnskötare

Undersköterska

Fördjupningskurser Fritid, idrott och utepedagogik

Fördjupningskurser Krativitet, skapande och drama

Dela: