Starta eget -Ett kurspaket på en termin

Har du en affärsidé som du vill förverkliga? Har du en dröm om att starta ett eget företag? Vår utbildning Starta eget ger dig grundläggande kunskaper i att starta och driva ett eget företag. Utbildningen är på en termin och startar 6 augisti. Du kan välja om du vill läsa i klassrum eller på distans. Sista ansökningsdag är 10 juni.

Under utbildningen får du verktyg, kunskaper och möjligheter att utveckla och förverkliga din affärsidé. Utbildningen består av fem olika kurser; Affärsjuridik, Företagsekonomi 1, Företagsekonomi 2, Entreprenörskap och Webbutveckling 1. Du lär dig allt i från att skapa en affärsidé, grundläggande kunskaper i hur du sköter ditt företags ekonomi samt hur du skapar sitt företags webbsida.

Läs mer om utbildingen här: Starta eget

Läs hur du ansöker på sidan Så ansöker du

Dela: