Höstens kursutbud ute nu!

Redan nu kan du hitta höstens kursutbud i vår nya kurskatalog PDF: Åsö vuxengymnasiums kurskatalog hösten 2018. Du hittar katalogen i tryckt form i våra lokaler från och med den 10 april. Ansökan för höstens kurser öppnar 7 maj. Läs mer på din kommuns ansökningssida. Hitta länkar till alla kommuner samt hur du ansöker på sidan Så ansöker du.

En nyhet för i år är att du nu även kan läsa vårt populära Naturvetenskapliga basår på distans. Läs mer om basåret här. En annan nyhet för i år är vårt kurspaket Starta eget. Under utbildningens gång får du verktyg, kunskaper och möjligheter att utveckla och förverkliga din affärsidé. Du kommer under hela utbildningens gång läsa kursen entreprenörskap som är ryggraden i utbildningen och kursen där du utvecklar din affärsidé och skapar din affärsplan. Läs mer om utbildningen här. 

Hos oss kan du även läsa till bristyrkena Barnskötare och Undersköterska. Läs mer om utbildningarna: våra yrkesutbildningar.

Varmt välkommen till Åsö vuxengymnasium!

Dela: