Till innehåll på sidan

Kemi 1, 100p

Kurskod: KEMKEM01

Prövningen utgår från Skolverkets ämnesplan, centralt innehåll och kunskapskrav. Prövning består av två delar: ett skriftligt prov + obligatoriska labborationer. Först gör du det skriftliga provet och sedan blir du som fått godkänt på din skriftliga del blir kallad till att  göra dina obligatoriska labborationer.I vissa fall ingår även en muntlig del.

Laborativt moment

Du som fått godkänt på din skriftliga del blir kallad till att  göra dina obligatoriska labborationer.

 

Klicka här för att ta del av de laborationer som ingår i prövningen »

Skriftligt prov

Den skriftliga delen består av ett kursprov. Till det skriftliga provet i Kemi får du låna formelsamlingen Ma Fy Ke Tabeller och formler NV av Lennart Ekbom / formelblad.Ta med egen miniräknare till provtillfället. I vissa fall kan det krävas en muntlig komplettering till det skriftliga resultatet. Läraren som är huvudansvarig för prövningen tar i så fall kontakt med den prövande. 

Rekommenderad litteratur

Den bok vi använder oss av i undervisningen är: Gymnasiekemi  - 1, Andersson, Sonesson m fl (ISBN: 9789147085576) men det finns flera läroböcker  i Kemi 1 att välja på.

Skolverkets kursplan »

Dela:
Kategorier: