Till innehåll på sidan

Biologi 1, 100p

Biologi 1, 100p

Kurskod: BIOBIO01

Prövningen utgår från Skolverkets ämnesplan, centralt innehåll och kunskapskrav. Prövning består av två delar: ett skriftligt prov + obligatoriska labborationer. Först gör du det skriftliga provet och sedan blir du som fått godkänt på din skriftliga del blir kallad till att  göra dina obligatoriska labborationer.I vissa fall ingår även en muntlig del.

Laborativt moment

Du som fått godkänt på din skriftliga del blir kallad till att  göra dina obligatoriska labborationer. Information om tider för vårens laborationer kommer inom kort.

Labinstruktion »

Skriftligt prov

Den skriftliga delen består av ett kursprov. I vissa fall kan det krävas en muntlig komplettering till det skriftliga resultatet. Läraren som är huvudansvarig för prövningen tar i så fall kontakt med den prövande

Rekommenderad litteratur

Valfri lärobok i Biologi 1 kan användas. 
Du väljer själv vilken lärobok du föredrar. På Åsö Vuxengymnasium använder vi Campus 1, Sannoma utbildning; Arvanitis, Hamza och Sundberg som lärobok i  Biologi 1.
(ISBN: 52320402)

Skolverkets kursplan »

Dela: